Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
To będzie największa turbina na świecie. GE pokazuje element wiatrowego giganta

Z fabryki wyjechał ważny fragment turbiny wiatrowej wyższej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

GE pokazało jeden z kluczowych elementów największej na świecie morskiej turbiny wiatrowej. W poniedziałek z fabryki we francuskim Saint-Lazare wyjechała gondola. To ta umieszczona na szczycie wieży część, w której znajduje się generator.

Przeczytajcie też: Rząd dopłaci 5 tys. zł do domowej instalacji słonecznej

Gondola zostanie niedługo przetransportowana do portu w Rotterdamie, gdzie GE buduje prototyp turbiny wiatrowej Haliade X. Kolos będzie miał moc 12 MW i wysokość 260 metrów. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 231 m wysokości. Długość samych łopat wiatraka to 107 m.

Pierwszy prototyp Haliade X zostanie zamontowany na nabrzeżu. To ułatwi GE Renewable Energy prowadzenie testów niezbędnych do tego, by ubiegać się o wymagane w Europie certyfikaty. Chodzi o to, by potwierdzić deklarowany przez producenta poziom wydajności i niezawodności.

Przeczytajcie też: Coraz bliżej farm wiatrowych Orlenu

Turbina Haliade X ma być rekordowa zarówno pod względem wielkości, jak i ilości produkowanej energii. Obecnie farmy wiatrowe na morzu średnio pracują przez 45-48 proc. czasu. Rozwiązanie GE ma zapewnić pracę przez 63 proc. czasu, dzięki temu, że wielkie łopaty będą poruszać się już przy lekkim wietrze.

Wielkość instalacji pokazuje filmik GE:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies