Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz liczy, że przygotowywane przepisy dadzą silny impuls do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma ułatwić małym i średnim firmom inwestowanie we własne instalacje. Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe.
Na ostatniej prostej w projekcie pojawił się również zapis umożliwiający tworzenie spółdzielni energetycznych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Na mocy przepisów zaproponowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów (opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w jego przydomowej instalacji OZE).
Projekt przepisów zostanie przekazany teraz do prac w Sejmie. Rządowi zależy, żeby przepisy jak najszybciej weszły w życie. Mają pomóc Polsce wypełnić cel 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. W ostatnich latach Polska zeszła ze ścieżki prowadzącej do tego celu. Wprowadzono bowiem przepisy niekorzystne dla rozwoju OZE, co wyhamowało szczególnie tempo budowy nowych farm wiatrowych.
Nowelizacja ustawy o OZE to element prowadzonego przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz programu Energia Plus.
W planach są kolejne ułatwienia, które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski.
- Liczę na to, że te regulacje staną się silnym impulsem do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce. Już mamy pod tym względem konkretne osiągnięcia. W ubiegłym roku w Polsce powstało łącznie ok. 28,3 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2017 roku. Na koniec marca tego roku w sumie mieliśmy już ponad 65 tys. mikroinstalacji OZE. Według ogłoszonego w ostatnich dniach raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej już w tym roku Polska może znaleźć się na 4. miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych – mówi minister Emilewicz.
Przyznanie przedsiębiorcom statusu prosumenta, w połączeniu z innymi zmianami prawnymi i ułatwieniami w inwestycje fotowoltaiczne, umożliwi im obniżenie kosztów energii. Przyczynią się do tego również instrumenty finansowe, wspierające zakup mikroinstalacji.