Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bartosz Fedurek wraca do PGE Baltica

Spółka realizująca największy w polskiej części Bałtyku projekt morskiej farmy wiatrowej zyskuje nowego prezesa

Bartosz Fedurek po wygranym konkursie obejmie stanowisko prezesa PGE Baltica od 6 maja br.

Przeczytaj także: Powstało pierwsze w Polsce konsorcjum do zarządzania morskimi farmami wiatrowymi

Fedurek jest menedżerem z wieloletnim doświadczeniem w branży energetycznej. Od ponad roku pełni funkcję prezesa EDPR Polska. Firma wybudowała w naszym kraju blisko 1,2 GW mocy odnawialnych w farmach wiatrowych na lądzie i fotowoltaicznych. EDPR jest też zaangażowany w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce poprzez spółkę Ocean Winds, w której ma 50 proc. udziałów.

Wcześniej Fedurek pracował jako dyrektor ds. rozwoju projektów w Ørsted Polska. W przeszłości był związany z kontrolowaną przez Skarb Państwa Polską Grupą Energetyczną. Objęcie stanowiska prezesa PGE Baltica będzie więc dla niego powrotem do PGE, gdzie był m.in. członkiem zarządu ds. operacyjnych PGE Baltica oraz dyrektorem ds. inwestycji całej grupy.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica 2 ma już komplet pozwoleń na budowę

Do głównych zadań nowego prezesa PGE Baltica będzie należało podjęcie finalnej decyzji inwestycyjnej o budowie morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 o mocy 1,5 GW, a także jej realizacja. Jest to drugi pod względem zaawansowania projekt morski na polskich wodach Bałtyku.

Oprócz tego PGE Baltica odpowiada za realizację całego programu offshore wind grupy PGE. Obecnie w ramach niego rozwijane są trzy projekty: dwa przy współpracy z duńskim partnerem Ørsted (Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok 2,5 GW), które zostaną zrealizowane do 2030 roku, oraz jeden realizowany samodzielnie (Baltica 1 o mocy ok. 900 MW), który powstanie w przyszłej dekadzie.

Przeczytaj także: Po ciężkim roku duński gigant morskich farm wiatrowych obniża loty

Jednocześnie nowy zarząd PGE Baltica zmierzy się z pytaniem o rozwój kolejnych projektów offshore wind. PGE posiada pozwolenia (PSzW) na zagospodarowanie pięciu kolejnych obszarów na Bałtyku o łącznym potencjale ponad 3,9 GW, które może rozwijać samodzielnie lub w ramach partnerstw.

Foto: materiały prasowe EDPR

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies