Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zwrot w unijnej polityce dotyczącej wylesiania? Na razie są apele państw członkowskich

O ograniczenie lub nawet zawieszenie ustawy przeciw wylesianiu apelowali przedstawiciele większości krajów członkowskich. To kolejny zwrot wokół agendy ochrony środowiska Unii Europejskiej. Argumentem znów jest ochrona interesów rolników

Ministrowie rolnictwa z 20 krajów UE poparli wezwanie Austrii do zmiany prawa związanego z wylesianiem. Stało się to podczas wtorkowego niejawnego spotkania na szczycie w Brukseli. O jego wynikach poinformował agencję Reuters austriacki minister rolnictwa Norbert Totschnig.

Przeczytaj także: Organizacje broniące „Zielonego ładu” nie chcą ustępstw wobec rolników. Piszą do szefowej Komisji Europejskiej

Przepisy ustawy przeciw wylesianiu, w ocenie większości ministrów krajów unijnych, miałyby zaszkodzić interesom europejskich farmerów. Przypomnijmy, że ustawa UE ma na celu wyeliminowanie wylesiania z łańcuchów dostaw wołowiny, soi i innych produktów rolnych sprzedawanych w Europie.

Idea jest słuszna. Deforestacja przyczynia się bowiem do likwidacji naturalnych „pochłaniaczy” dwutlenku węgla, jakimi są lasy. To z kolei stanowi istotny czynnik pogłębiający skutki globalnego ocieplenia i podnoszenia poziomu temperatury powyżej poziomów bezpiecznych. Ustawa przeciwko wylesianiu ma ograniczyć wpływ europejskich konsumentów na dewastację lasów na całym świecie, od Amazonii po Azję Południowo-Wschodnią. W praktyce oznaczałoby to zakaz eksportowania przez rolników z UE produktów uprawianych na wylesionych lub zdegradowanych obszarach leśnych.
Wzywamy Komisję do czasowego zawieszenia regulacji w celu wdrożenia przepisów w zrewidowanej formie – powiedział cytowany przez Reuters Totschnig.

Żądania Austrii obejmują m.in. drastyczne zmniejszenie obciążeń wynikających z konieczności certyfikacji produktów jako wolnych od wylesiania, a także przesunięcie poza wyznaczony termin 30 grudnia wejścia ustawy w życie. Reuters potwierdził w trzech źródłach informacje o udzielonym Austrii poparciu przez 20 z 27 krajów członkowskich podczas niejawnego spotkania. Wśród zwolenników tego rozwiązania znalazły się Francja, Włochy, Polska i Szwecja.

Przeczytaj także: Rolnicy w całej Polsce protestują. „Zielony ład” i ukraińska konkurencja są ponad ich możliwości

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie odpowiedzieli na pytanie o możliwość rewizji ustawy. Jednak komisarz ds. środowiska UE Virginijus Sinkevicius już dzień przed spotkaniem ministrów rolnictwa zauważył, że kraje podnoszą obawy dotyczące polityki kilka miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu tego roku. Przypomniał, że przez lata negocjowano kształt ustawy dotyczącej wylesiania, a zatwierdzono ją w ubiegłym roku.

Protesty rolników w całej Europie nasilają się, a ich głównym hasłem jest krytyka wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu. We wtorek – jak wskazuje Reuters – kolejną blokadę zorganizowano właśnie w Brukseli. Centrum miasta, gdzie znajdują się unijne budynki, zakorkowano 250 ciągnikami. Farmerzy zrzucali z nich na ulice buraki cukrowe i siano.

foto: Freepik

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies