Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rekordowy początek roku dla czystej energii w Europie

Źródła bezemisyjnej energii dostarczyły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku rekordową ilość energii. Łącznie odpowiadały za 60 proc. europejskiego miksu energetycznego

W styczniu i lutym wytwarzanie energii elektrycznej z czystych źródeł osiągnęło rekordowy poziom 516,5 terawatogodzin (TWh). To oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku – wnika z danych think tanku energetycznego Ember. Jednocześnie coraz mocniej widać spadek udział paliw kopalnych w produkcji energii. W pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku, wyprodukowały one 351 TWh energii, czyli o 8 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To najniższy poziom produkcji energii z paliw kopalnych od 2015 roku.

Przeczytaj także: PSE: Polska sieć musi być gotowa na neutralność klimatyczną w 2050 roku

Niezmiennie, największym pojedynczym źródłem czystej energii w Europie są elektrownie jądrowe. Z paliwa nuklearnego wyprodukowano 172,5 TWh energii elektrycznej, co stanowi wzrost o 4,1proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Wyraźnie jednak widać spadek dynamiki wzrostu. To skutek zamknięcia elektrowni jądrowych w Niemczech w ubiegłym roku i trwałych problemów z wydajnością we Francji.

Znacznie lepiej niż w poprzednich latach radziła sobie hydroenergetyka. Z wody wyprodukowano 153 TWh energii, czyli prawie 23 proc. więcej. Hydroenergia osiągnęła tym samym rekordowy udział 17,6 proc. w europejskim miksie energetycznym. Duże przyrosty są także widoczne w przypadku produkcji energii z wiatru i słońca. Farmy wiatrowe wygenerowały 137,5 TWh (o 14 proc. więcej), a fotowoltaika – 24,4 TWh (o 10 proc. więcej). W przypadku obu typów źródeł są to historycznie najwyższe poziomy wytwarzania. Jeśli tempo przyrostów zostanie utrzymane, to już w 2025 roku wiatr i słońce łącznie mogą stać się głównymi źródłami czystej energii na kontynencie. Zyskają pozycję lidera kosztem atomu.

Przeczytaj także: 61 proc. energii z węgla w Polsce w 2023 roku. Tak nisko jeszcze nigdy było

Z danych Ember wynika, że od 2019 roku łączne wytwarzanie energii z farm słonecznych i wiatrowych wzrosło średnio o 11 proc. W tym samym czasie produkcja energii z atomu malała o około 3 proc. rocznie. Jeszcze wyraźniej ten trend widać na podstawie stycznia i lutego bieżącego roku.
Jeśli prognozowany scenariusz stanie się rzeczywistością, to będziemy świadkami kolejnych rekordów OZE w europejskim wytwarzaniu. Na razie w styczniu i lutym czyste źródła energii odpowiadały łącznie za 60 proc. miksu energetycznego na kontynencie. O postępującej transformacji energetycznej w Europie i jej efektach pisaliśmy m.in. w artykule pt. „Emisje CO2 w Europie na poziomie z lat 60. XX wieku. Tak dobrze nie było od czasu lockdownu”.

foto: Freepik

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies