Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PSG wie jak mieszać gaz z wodorem

Gazociąg Jelenia Góra – Piechowice otrzymał certyfikat Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego. Potwierdza on techniczne zdolności Polskiej Spółki Gazownictwa w zakresie przesyłu gazu ziemnego z domieszkami wodoru

To przełomowe wydarzenie dla PSG i pionierski krok na polskim rynku energetycznym. Do tej pory nie było ani norm, ani specyfikacji technicznej w zakresie dystrybucji zmieszanych gazów przy wykorzystaniu tej samej infrastruktury.

Przeczytaj także: Transformacja energetyczna według Brukseli. Te projekty mają pomóc wszystkim w UE

Dlatego Polska Spółka Gazownictwa wspólnie z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym oraz spółką „Gaz” prowadziły od lipca 2023 roku badania w tym zakresie na Dolnym Śląsku. Celem projektu było wybudowanie pierwszego w Polsce gazociągu, który uzyska świadectwo oceny technicznej potwierdzające możliwość dystrybuowania nim gazu ziemnego z domieszkami wodoru.

Od zeszłego roku głośno mówimy, że jesteśmy gotowi na to, by dystrybuować naszymi sieciami biometan. Od teraz możemy powiedzieć, że mamy już także gazociąg, którym możemy przesyłać gaz z domieszkami wodoru – powiedział cytowany w komunikacie Robert Więckowski, prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Zdaniem przedstawiciela PSG krok ten nie tylko pozwoli na realizację celów Polskiej Strategii Wodorowej, ale także przybliży spółkę do czołówki graczy na rynku dostawców czystego wodoru do celów ogrzewania.

Przeczytaj także: Prąd i ciepło z gazu i wodoru. Orlen przetestował prototyp i chce go opatentować

Na podstawie przeprowadzonej oceny zastosowanych wyrobów, technologii budowy i jakości wykonanych prac Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytutu Badawczy potwierdził możliwość przesyłania gazociągiem Jelenia Góra – Piechowice mieszaniny gazu ziemnego i wodoru do 20 proc. objętości.

Ze względu na nowatorski charakter projektu, w pierwszej kolejności opracowane zostały kryteria oceny obejmujące swym zakresem zarówno wymagania dla wyrobów do budowy gazociągu, jak i technologii jego budowy. Kolejnym krokiem było wykonanie specjalistycznych badań oraz analiz, a następnie ocena spełnienia postawionych wymagań i jakości zrealizowanych prac technologicznych – dodał dr hab. inż. Jacek Jaworski, prof. INiG-PIB, dyrektor Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Przedstawiciel Instytutu uważa, że zakończona inwestycja to ważny krok w dążeniu do transformacji energetycznej gospodarki. Projekt gazociągu średniego ciśnienia o długości ok. 7 kilometrów zrealizowano kosztem 11 mln zł. Wykonawcą zadania była firma „Gaz” z Błonia.

To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, która jest bezpośrednią odpowiedzią na rosnące wyzwania dotyczące zrównoważonej energetyki. Wierzymy, że zakończony projekt to świetny początek transformacji energetycznej w kierunku zapewnienia zdolności transportu sieciami gazowymi mieszanin zawierających gazy zdekarbonizowane – konkluduje Karol Papiernik, prezes zarządu spółki „Gaz”.

Przeczytaj także: Rada UE zdecydowała: wodór ma być motorem dekarbonizacji transportu

Jak wynika z projektu wstępnego Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku, gaz ziemny będzie paliwem przejściowym dla polskiej gospodarki. To oznacza, że obniżanie jej emisyjności będzie się odbywać poprzez zastępowanie gazów pochodzenia kopalnego przez zielone paliwa. Mieszanie gazu ziemnego ze zdekarbonizowanymi gazami jest pierwszym do tego krokiem. Dlatego patrząc długoterminowo warto inwestować w infrastrukturę hybrydową, pozwalającą na najpierw na mieszanie paliw, a docelowo – ich wymianę w tym samym gazociągu.

Foto: PSG, materiały prasowe

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies