Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Miliardy na zielone projekty Polenergii

Nawet 3,4 mld zł na zielone inwestycje planuje pozyskać z rynku spółka należąca do Dominiki Kulczyk. Pieniądze pójdą w większości na morskie farmy wiatrowe

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Polenergii zatwierdziło uchwałę o podwyższeniu kapitału docelowego spółki. Oznacza to zielone światło dla przeprowadzenia do 2027 roku emisji nowych akcji. Spółka chce w ten sposób pozyskać nawet 3,4 miliarda złotych.

Przeczytaj także: Orange robi kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego biznesu – własnego i swoich klientów

Decyzja akcjonariuszy o możliwości emisji akcji na ogromną kwotę 3,4 miliarda złotych otwiera naszej grupie możliwość wejścia do zupełnie innej ligi. Polenergia jest silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ma też rekordowe wyniki finansowe. Rośniemy w niespotykanym tempie, konsekwentnie realizując naszą misję – przywrócenie harmonii między człowiekiem a naturą – powiedziała cytowana w komunikacie spółki Dominika Kulczyk, główna akcjonariuszka i przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii.

Zdecydowana większość pozyskanego od inwestorów kapitału zostanie przeznaczona na budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Na ten cel ma trafić od 85 do 95 proc. środków z emisji akcji.

Przeczytaj także: Polenergia otworzyła trzecią w tym roku farmę wiatrową. Przy okazji osiągnęła kolejny kamień milowy OZE

Drugim źródłem będzie finansowanie dłużne za pośrednictwem budowanego przez spółkę konsorcjum banków. To jedno z zadań, które stoi przed niedawno uzupełnionym zarządem Polenergii.

Decyzja akcjonariuszy pokazuje ogromną wiarę rynku i inwestorów w potencjał Polenergii i nasze projekty offshore’owe. Głosowanie odbyło się bez jednego głosu sprzeciwu. Możliwość emisji akcji, a następnie budowa finansowania ze strony banków, pozwolą nam przejść do kolejnego etapu – budowy i uruchomienia naszych pierwszych morskich projektów. Realizacja farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim otworzy nowy rozdział w historii polskiej energetyki – zaznacza Jerzy Zań, nowy prezes Polenergii, który zastąpił Michała Michalskiego.

Pozostała część środków pójdzie na rozwój lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych (do 10 proc. wartości emisji) oraz na projekty wodorowe i związane z elektromobilnością (do 5 proc.).

Przeczytaj także: Bruksela zatwierdziła prawie 7 mld euro na rozwój infrastruktury zielonego wodoru w Europie

Polenergia we współpracy z norweskim Equinor rozwija na Morzu Bałtyckim trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3000 MW. Projekty Bałtyk I, II i III zasilą zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z dwóch najbardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III, popłynie już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku.

Foto: materiały Kulczyk Foundation

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies