Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bruksela zatwierdziła prawie 7 mld euro na rozwój infrastruktury zielonego wodoru w Europie

Pieniądze posłużą do wsparcia 33 inicjatyw w siedmiu europejskich krajach. W Polsce beneficjentem zatwierdzonej przez Komisję Europejską pomocy jest Polenergia, która realizuje projekt H2Silesia o wartości ponad 218 mln euro

Projekt o nazwie IPCEI Hy2Infra został przygotowany i zgłoszony wspólnie przez siedem państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich – oprócz Polski – znalazły się Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Słowacja.

Przeczytaj także: PGE i GE z pomysłem na wodór. Ma być dostarczany przez morskie farmy wiatrowe

Wsparcie o wartości 6,9 mld euro popłynie do 32 przedsiębiorstw, przy czym największym beneficjentem będą firmy niemieckie. Środki publiczne mają odblokować prywatne inwestycje rzędu 5,4 mld euro.

Łańcuch dostaw dla wodoru odnawialnego w Europie jest wciąż w początkowej fazie rozwoju. Projekt Hy2Infra położy podwaliny pod rozwój zintegrowanej i otwartej sieci dla tego paliwa. Powstaną pierwsze regionalne klastry infrastruktury w kilku państwach członkowskich, co przygotowuje grunt pod przyszłe połączenia międzysystemowe w całej Europie – mówi cytowana w komunikacie KE – Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Działania te są zgodnie z Europejską strategią wodorową i mają być krokiem w kierunku osiagnięcia neutralności klimatycznej, do czego Unia Europejska dąży w perspektywie 2050 roku.

Sukces wdrożenia odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru zależy od połączenia wszystkich elementów układanki. Podaż musi spotkać się z popytem. Na pobudzenia tego łańcucha wartości popłynie łącznie ponad 12 mld euro ze środków publicznych i prywatnych. Zapewni to sektorom przemysłu więcej możliwości dekarbonizacji ich działalności, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności i pobudzeniu tworzenia miejsc pracy – dodaje komisarz Thierry Breton.

Zgodnie z oczekiwaniem Brukseli, projekt IPCEI ma zwiększyć podaż wodoru odnawialnego. Dzięki temu zmaleje zależność Wspólnoty od gazu ziemnego, co wesprze cele Europejskiego Zielonego Ładu i planu REPowerEU. Zatwierdzone finansowanie popłynie na wsparcie 33 projektów, obejmując szeroką część łańcucha wartości wodoru. Efektem realizacji projektów będzie powstanie:

  • 3,2 GW wielkoskalowych elektrolizerów do produkcji wodoru odnawialnego;
  • 2700 km rurociągów (nowych i przebudowanych) przesyłowych i dystrybucyjnych dla wodoru;
  • wielkoskalowych instalacji do magazynowania wodoru o pojemności przynajmniej 370 GWh;
  • terminali przeładunkowych i powiązanej z nimi infrastruktury portowej dla przewoźników ciekłego wodoru organicznego, które obsłużą nawet 6 tys. ton wodoru rocznie.

Przeczytaj także: Zielony wodór prosto z morza. Pływający elektrolizer zaczął produkcję H2

W Polsce wśród beneficjentów zatwierdzonego przez Komisję Europejską wsparcia jest Polenergia. Należący do niej projekt H2Silesia zakłada budowę zlokalizowanej na Górnym Śląsku wielkoskalowej instalacji do produkcji odnawialnego wodoru o mocy ok. 105 MW. Planowany elektrolizer będzie w stanie wyprodukować ok. 13 tys. ton wodoru rocznie na potrzeby przemysłu ciężkiego i transportu zeroemisyjnego. Wskazywana wartość projektu to 218,36 mln euro, z czego ze środków publicznych może pochodzić maksymalnie 142,77 mln euro.

Jak wskazuje Polenergia w giełdowym komunikacie, odpowiada to wielkości brakujących na projekt środków własnych. Spółka zastrzega jednak, że ostateczna decyzja o przyznaniu dofinansowania oraz jego ostatecznej wysokości zapadnie na poziomie krajowym.

Foto: Freepik

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies