Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dobry 2023 rok dla niemieckiego producenta turbin. Nordex osiągnął próg rentowności

Koniec złej passy dla producentów turbin wiatrowych. Po dobrych wynikach duńskiego Vestas zyskami pochwalili się także niemieccy dostawcy generatorów

Nordex opublikował wstępne wyniki za 2023 rok. Mimo że był to – jak określił niemiecki producent turbin – „rok przejściowy”, to po słabym początku w kolejnych kwartałach sukcesywnie poprawiano rezultaty.

Osiągnęliśmy próg rentowności i położyliśmy dobre fundamenty pod dalszy rozwój naszej działalności - wyjaśnił w komunikacie spółki José Luis Blanco, dyrektor generalny grupy Nordex.

Skonsolidowane przychody spółki wyniosły 6,5 mld euro. Oznacza to wzrost o 14 proc. w porównaniu z przychodami za 2022 rok i wynik o 6,5 proc. lepszy niż górna granica prognoz. Poprawiła się także rentowność biznesu. Zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBITDA) za 2023 rok osiągnął 2 mln euro. Dla porównania w poprzednim roku było 244 mln euro na minusie. Jak wskazuje spółka, odpowiada to marży EBITDA na poziomie 0 proc. wobec minus 4,3 proc. w 2022 roku.

Przeczytaj także: Szykują się rekordowe inwestycje na europejskim rynku morskiej energetyki wiatrowej

Poprawa wyników to m.in. efekt większej liczby zamówień. W 2023 roku klienci zamówili turbiny wiatrowe o mocy 7,4 GW wobec 6,3 GW rok wcześniej. Jednocześnie spółka chwali się utrzymaniem stabilnych cen i dobrymi perspektywami na kolejne okresy.

Wiadomości z Nordex nie są jedynymi pozytywnymi sygnałami płynącymi z branży producentów turbin. W ubiegłym tygodniu duński Vestas pochwalił się powrotem na ścieżkę wzrostu po słabych wynikach za 2022 rok. Pisaliśmy o tym w tekście Vestas wraca na ścieżkę wzrostu. Prezes duńskiego dostawcy turbin pozostaje jednak realistą twierdząc, że sytuacja geopolityczna i opóźnienia w wydawaniu pozwoleń nadal nie pozwalają na hurraoptymizm.

Dobrymi wynikami za czwarty kwartał ubiegłego roku pochwalił się także Siemens. Jak wskazano, zysk z działalności przemysłowej koncernu wzrósł w IV kw. 2023 r. o 3 proc. i przekroczył 2,72 mld euro przy konsensusie rynkowym na poziomie 2,64 mld euro. Z kolei przychody niemieckiego dostawcy turbin wyniosły ponad 18,4 mld i były o 170 mln euro wyższe od oczekiwań.

Przeczytaj także: Siemens Energy prosi niemiecki rząd o pomoc. Akcje nurkują, gigant w dołku

Poprawa wyników dostawców turbin wiatrowych jest zaledwie pierwszym, delikatnym sygnałem powrotu optymizmu na rynku offshore wind po trudnym 2022 roku. Wtedy ze względu na dynamiczny wzrost na rynkach surowców i zaburzenia w łańcuchach dostaw odcisnęły piętno zarówno na sytuacji deweloperów, jak i dostawców głównych komponentów dla sektora. Niemiecki gigant – spółka Siemens Gamesa Renewable Energy był nawet zmuszony ubiegać się o wsparcie państwa. O kłopotach jednego z największych dostawców generatorów turbin pisaliśmy w Green-news.pl wielokrotnie. Ich głównym powodem była seria usterek wykrytych w maszynach SGRE, zarówno tych dostarczanych na ląd, jak i w ramach kontraktów morskich.

Foto: materiały prasowe Nordex

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies