Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Zarząd NFOŚiGW na razie bez prezesa. Będzie kolejny konkurs

Żaden z dwójki kandydatów ubiegających się o najważniejsze stanowisko w funduszu nie zyskał aprobaty szefowej resortu klimatu

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała trzech nowych wiceprezesów zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). W zwycięskiej trójce znaleźli się Robert Gajda, Paweł Augustyn oraz Józef Matysiak.

Przeczytaj także: Cały budżet programu „Ciepłe mieszkanie” zagospodarowany. Teraz czas na gminy

Gajda i Augustyn to menedżerowie z około 20-letnim doświadczeniem. Pierwszy z nich był wcześniej związany z przedsiębiorstwem z obszaru gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej, a drugi z branżą energetyczną. Matysiak to z kolei samorządowiec z wieloletnim stażem. Ich życiorysy zawodowe można znaleźć na stronie ministerstwa.

Trzech nowych wiceprezesów NFOŚiGW powołano w wyniku konkursu, w którym rada nadzorcza funduszu najpierw wybrała ośmiu najlepszych kandydatów, a następnie przedłożyła te rekomendacje szefowej MKiŚ – resortu, który jest jedynym właścicielem funduszu.

Na tym etapie Paulina Hennig-Kloska zdecydowała o powołaniu trzech wiceprezesów spośród sześciu kandydatur. Odpadli: Mariusz Adamski, Joanna Smolińska oraz Dorota Zawadzka-Stępniak. Szefowa resortu klimatu nie zdecydowała się na mianowanie prezesa funduszu, mimo dwóch wskazanych na to stanowisko osób.

Przeczytaj także: Miliard złotych na modernizację sieci i magazyny energii. NFOŚiGW rusza z naborem

Jak wynika z informacji dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej, do najważniejszego fotela w NFOŚiGW pretendowali Robert Gajda oraz Justyna Glusman. Pierwszy z kandydatów został zaakceptowany, ale jako wiceprezes. Z kolei kandydatura Glusman na tym etapie została odrzucona bez wskazania powodów. Justyna Glusman obecnie jest dyrektor zarządzającą stowarzyszenia Fala Renowacji. Od 2019 roku przez trzy lata była zatrudniona w warszawskim Urzędzie Miasta na stanowisku dyrektor-koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Odchodząc z Urzędu, w obszernym wpisie na Facebooku tłumaczyła, że nie chciała zgodzić się na likwidację „budowanego latami zespołu fachowców i rozparcelowanie zadań Zarządu Zieleni między wiele innych jednostek”.

Przeczytaj także: Brukselska wpadka Urszuli Zielińskiej. Rząd bez jasnego planu w zakresie redukcji emisji

Teraz w poszukiwaniu nowego prezesa NFOŚiGW zostanie ogłoszona dogrywka. MKiŚ już zapowiedziało rozpisanie nowego konkursu i ogłoszenie naboru na stanowisko szefa funduszu. Jego zarząd musiał zostać wymieniony po tym, jak w drugiej połowie stycznia stanowiska stracili prawie wszyscy członkowie poprzednich władz funduszu. Ostał się jedynie Paweł Mirowski. Powodem odwołania członków poprzedniego zarządu NFOŚiGW był wykryty brak płynności w finansowaniu flagowego programu dofinansowania wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania.

Foto: MKiŚ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies