Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Intel wykorzystuje gorącą wodę do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego w fabrykach

Producent mikroprocesorów wykorzystuje ciepło odpadowe z procesów produkcyjnych do ogrzania fabryki w Irlandii. To tylko jedno z zastosowanych tam ekologicznych rozwiązań

W nowej fabryce Intela w irlandzkiej miejscowości Leixlip producent mikroprocesorów zdecydował się na instalację agregatów chłodniczych. Urządzenia te wychwytują ciepło powstające w procesach produkcyjnych i przesyłają je w postaci podgrzanej wody do innych miejsc w fabryce.

Przeczytaj także: Miliardy złotych pomocy dla przemysłu energochłonnego. Polska doczekała się zgody Komisji

Wykorzystywanie ciepła odpadowego pozwoli firmie znacząco zmniejszyć ilość gazu potrzebnego do produkcji. Intel szacuje, że dzięki instalacji agregatów będzie zużywać dziewięć razy więcej energii odzyskanej niż tej pochodzącej z innych paliw.

Ciepło odpadowe może być wykorzystywane na wiele różnych sposobów, m.in. do podgrzewania wody potrzebnej do produkcji półprzewodników, ale także do utrzymywania ciepła w budynkach w chłodniejsze dni.

W przyszłości Intel planuje rozbudować system odzyskiwania ciepła z fabryki, umieszczając w niej także pompy ciepła. Producent nie ujawnił wpływu instalacji na emisję dwutlenku węgla. Jednak w zlokalizowanej w tej samej miejscowości fabryce Intela po instalacji pomp ciepła zużycie energii spadło o ok. 18,3 gigawatogodzin. Zmniejsza to emisje bezpośrednie, czyli w ramach zakresu 1 (Scope 1) o 4760 ton. Jednak emisje pośrednie, w ramach zakresu 2 (Scope 2) rosną o około 1627 ton, ze względu na energię elektryczną potrzebną do uruchomienia pracy pomp ciepła.

Przeczytaj także: Strefy z tanim prądem dla przemysłu dobrze brzmią. Ale czy znajdą się chętni?

Zastosowanie technologii odzyskiwania ciepła z procesów produkcyjnych to tylko jedna z inicjatyw ekologicznych Intela. Zainstalowano tam także oświetlenie energooszczędne oraz system odzyskiwania i filtracji wody, który pomaga zaoszczędzić 275 milionów galonów wody rocznie (ponad 10 hektolitrów). Budowa fabryki kosztowała 18,5 miliarda dolarów.

Odzyskiwanie ciepła jest częścią długoterminowej strategii Intela dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Intel wprowadził system już w kilku swoich fabrykach.

Energia przemysłowa to nadal potężne wyzwanie dla zrównoważonego rozwoju biznesu, a procesy związane z wykorzystaniem ciepła odpadowego z procesów produkcyjnych mają znaczący potencjał. Jak wynika z raportu McKinsey, oszczędności kosztów energii związane z tą technologią mogą sięgać nawet 152,5 miliarda dolarów rocznie.

Foto: materiały prasowe Intel

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies