Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nie tylko węgiel dla minister Czarneckiej

Choć resort przemysłu rozpocznie swoją działalność za niespełna miesiąc, to już teraz jego szefowa chciałaby zwiększyć swoje kompetencje. Marzena Czarnecka, oprócz węgla, miałaby odpowiadać także za atom, wodór, ropę i gaz

W nowo utworzonym Ministerstwie Przemysłu powstać ma departament zajmujący się gospodarką surowcami energetycznymi. Zgodnie z projektem ustawy, który został przyjęty przez rząd, zastąpi on dotychczasowy departament gospodarki złożami kopalin i energii, który był częścią Ministerstwa Klimatu i Środowiska. To nowy pomysł podziału kompetencji związanych z szeroko rozumianą energetyką, wyznaczony w projekcie ustawy o działach administracji rządowej. Rząd planuje przyjęcie go jeszcze w I kwartale.

Przeczytaj także: Brukselska wpadka Urszuli Zielińskiej. Rząd bez jasnego planu w zakresie redukcji emisji

Zgodnie z przedstawioną koncepcją, do resortu przemysłu trafią sprawy dotyczące gospodarki złożami kopalin, surowców energetycznych oraz paliw. Obejmie to także kwestie związane z rolą wodoru i wykorzystaniem go jako nisko- lub zeroemisyjnego paliwa dla przemysłu. W zakresie zadań związanych z rozwojem stacji tankowania wodoru oraz gazu ziemnego minister ds. surowców energetycznych, czyli minister przemysłu będzie musiał współpracować z ministrem klimatu i środowiska. Nowy resort będzie także nadzorował rozwój energetyki jądrowej.

MKiŚ traci na rzecz resortu przemysłu

Wszystkie wspomniane wyżej obszary kompetencji będą wyłączone z zakresu obowiązków ministra ds. energii, aby uniknąć nakładania się zadań. W praktyce oznacza to, że kompetencje Ministerstwa Przemysłu wzrosną kosztem zakresu odpowiedzialności Ministerstwa Klimatu i Środowiska, któremu przewodzi Paulina Hennig-Kloska. Po reorganizacji w kompetencji MKiŚ pozostaną sprawy związane z rozwojem i wykorzystaniem energetyki prosumenckiej i rozproszonej, w tym rozwój odnawialnych źródeł energii. Zmiana wpłynie również na ustawę o odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj także: Ustawa wiatrakowa pod lupą prokuratury. Tusk wstrzymuje procedowanie projektu

Wygląda na to, że ministerstwo klimatu straci dotychczasową pozycję w kluczowych obszarach transformacji energetycznej. Choć będzie odpowiedzialne za tworzenie strategicznych dokumentów, w tym aktualizację Polityki Energetycznej Polski i Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, to zostanie pozbawione narzędzi.

Czy będzie pełnomocnik ds. atomu?

W strukturach MKiŚ pozostać ma Pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Maciej Bando, niedawno powołany na to stanowisko, będzie odpowiedzialny za kluczowe dla systemu energetycznego spółki, takie jak Gaz-System, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i PERN.

Jednak nowy podział kompetencji energetycznych między resortami nasuwa pytania, do kogo trafi nadzór nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi – spółką odpowiedzialną za budowę pierwszej elektrowni atomowej. Możliwych jest kilka scenariuszy. Pierwszy z nich to utrzymanie nadzoru nad PEJ w gestii Pełnomocnika ds. infrastruktury energetycznej. Drugi – przekazanie także tych kompetencji do resortu przemysłu. Wśród krążących koncepcji pojawiła się także idea powołania pełnomocnika rządu odpowiedzialnego za energetykę jądrową.

Przeczytaj także: Tak blisko realizacji programu jądrowego Polska jeszcze nie była. Jest wniosek lokalizacyjny

Wszystkie te kwestie powinny się wyjaśnić do 1 marca tego roku, kiedy to oficjalnie Ministerstwo Przemysłu rozpocznie swoją działalność.

Nie można jednak zapomnieć o roli Andrzeja Dudy. Projekt nowego podziału kompetencji energetycznych nie zostanie zrealizowany, jeśli prezydent nie podpisze ustawy o działach administracji rządowej. Ostatnie wydarzenia w kraju wskazują, że to właśnie najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Foto: materiały KPRM

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies