Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niekonwencjonalna elektrownia Orlenu. Nośnikiem energii są ścieki z płockiej rafinerii

Orlen uruchomił w Płocku elektrownię przepływową zasilaną wodą z oczyszczonych i uzdatnionych ścieków z zakładu produkcyjnego. Dzięki temu koncern nieco zmniejszy zużycie wody i zarobi na sprzedaży prądu do sieci

Zbudowana na terenie zakładu wodno-ściekowego przepływowa hydroelektrownia o mocy 160 kW (czyli 0,16 MW) może wyprodukować ok. 800 MWh energii elektrycznej rocznie. Oznacza to możliwość zaspokojenia potrzeb niespełna 400 gospodarstw domowych. W porównaniu ze skalą działalności koncernu inwestycja jest niewielka. Wpisuje się jednak w działania koncernu na rzecz poprawy efektywności energetycznej i rozwoju zeroemisyjnych źródeł produkcji energii.

Przeczytaj także: Prąd i ciepło z gazu i wodoru. Orlen przetestował prototyp i chce go opatentować

Na inwestycję Orlen wydał ok. 3 mln zł. Zamierza na elektrowni zarabiać, sprzedając energię do sieci. Dodatkowy przychód z tego tytułu szacuje na ok. 0,5 mln zł rocznie. Co więcej, dzięki uruchomionej w Płocku hydroelektrowni Orlen będzie lepiej wykorzystywać zasoby wody czerpanej z Wisły. Po oczyszczeniu i uzdatnieniu, ścieki będą w pierwszej kolejności trafiać do celów przeciwpożarowych i gospodarczych. Dopiero ich nadmiar zostanie odprowadzony do rzeki.

– Do tej pory energia z oczyszczonych ścieków, odprowadzanych z zakładu w Płocku, po prostu się marnowała. Teraz możemy użyć tej energii do produkcji zielonej elektryczności. Lepsze wykorzystanie zasobów jest ważnym elementem transformacji energetycznej koncernu, umożliwiającym zrównoważony rozwój, zgodnie z celami wyznaczonymi w strategii grupy – mówi cytowany w komunikacie Józef Węgrecki, wiceprezes Orlenu ds. operacyjnych.

Orlen poinformował też o innych inwestycjach w obszarze gospodarki wodnej, które zwiększają bezpieczeństwo i efektywność procesów produkcyjnych. W Płocku zainstalowano m.in. nowe filtry wody gospodarczej i przeciwpożarowej, a także nowy kolektor i reaktor wielokomorowy do wody zdekarbonizowanej potrzebnej w procesach produkcyjnych.

Przeczytaj także: Kolejne zakupy Orlenu w Norwegii. Tym razem chodzi o gaz

Płocki zakład produkcyjny wykorzystuje około 27 mln m sześc. wody rocznie, co stanowi ok. 0,2 proc. zużycia wody w całej polskiej gospodarce. Dzięki przeprowadzonym modernizacjom efektywność wykorzystania wody w procesach produkcyjnych zwiększyła się dwukrotnie. Ograniczono też ilość odprowadzanych oczyszczonych ścieków – z ok. 40 mln m sześc. do 14 mln m sześc. W tym czasie przerób ropy w zakładzie w Płocku zwiększył się dwukrotnie, do ponad 16 mln ton rocznie.

Foto: materiały prasowe

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies