Ubiegły rok europejska branża morskiej energetyki wiatrowej może uznać za udany. Uruchomiono rekordową ilość mocy offshore wind. Zapowiedziano też budowę kolejnych 9 GW na morzu, wartych 30 mld euro
Europejski sektor morskiej energetyki wiatrowej zainstalował w 2023 roku 4,2 GW nowych mocy. To dotychczas najlepszy roczny wynik branży, przebijający ten z 2022 roku aż o 40 proc. Patrząc po zapowiedziach, w kolejnych latach również ubiegłoroczny rekord może zostać pobity. Inwestorzy offshore wind zapowiedzieli budowę na morzu kolejnych 9 GW mocy wiatrowych, na których sfinansowanie potrzeba będzie około 30 mld euro.
Przeczytaj także: Najważniejsze wydarzenia na rynku OZE w 2023 roku. Co czeka nas w najbliższych miesiącach?
Rekordowe wyniki odnotowano rok po drastycznych spadkach na tym rynku. W 2022 roku inwestycje w morską energetykę wiatrową spadły do najniższego w historii poziomu – 0,4 mld euro.
Co jest powodem tak radykalnego odwrócenia tendencji? Branżowa organizacja WindEurope, która przygotowała podsumowanie ubiegłorocznych inwestycji w offshore wind, wskazuje na kilka powodów wzrostu zaufania wśród europejskich graczy z branży. Jednym z nich jest opublikowanie przez Brukselę Pakietu energetyki wiatrowej i przyjęcie przez 26 rządów krajów unijnych zobowiązania do przyspieszenia działań zgodnie z wytycznymi zawartymi w Europejskiej karcie energetyki wiatrowej.
Przeczytaj także: Bałtyk podzielony i co dalej? PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć z kolejnych projektów wiatrowych
Optymizm powrócił na rynek także po wprowadzonej w Wielkiej Brytanii korekcie cen aukcyjnych. Przypomnijmy, że w na Wyspach doszło do korekty cen w górę aż o 66 proc. po tym, jak w ubiegłorocznej rundzie we wrześniu na udział w aukcji offshore wind nie zdecydował się żaden deweloper. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Najważniejsze wydarzenia na rynku OZE w 2023 roku i prognozy na 2024
Bieżący rok zapowiada się dobrze nie tylko ze względu na spodziewane rekordowe inwestycje na rynku brytyjskim. Jeśli w tym roku odbędą się wszystkie zapowiedziane aukcje, to w 2024 roku wsparcie może otrzymać przynajmniej 40 GW mocy. Dla porównania, w ubiegłorocznych aukcjach Europa wsparła 13,5 GW nowej mocy morskiej energetyki wiatrowej, ale aż 70 proc. z nich uwzględniało oferty, w których deweloper musiał dopłacić za prawo do budowy morskiej farmy wiatrowej. WindEurope postuluje konieczność zmiany w tym zakresie, bo tzw. negative bidding wiąże się z dużym ryzykiem inwestycyjnym i wzrostem kosztów finansowania projektów.
Europejskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej zwraca też uwagę na przyspieszenie na polskim rynku, wymieniając pierwszą na rynku finalną decyzję inwestycyjną dla Baltic Power – farmy Orlenu i Northland Power. Zwraca też uwagę na zwiększenie ambicji polskiego rządu, który w 2040 roku chciałby mieć 18 GW, a nie – jak wcześniej wskazywano – 11 GW nowy mocy w morskich wiatrakach.
Przeczytaj także: Finał sagi z ST3 Offshore, Vestas z ostateczną umową. Fabryka w Szczecinie sprzedana
– Ambitne cele ekspansji, pewność prawna i jasna widoczność przyszłych projektów są kluczem do przyciągnięcia inwestycji w łańcuchu dostaw – wskazuje WindEurope.
Ambicje Polski przynoszą efekty. Vestas ogłosił plany budowy nowej fabryki łopat w Szczecinie dla swojej flagowej morskiej turbiny wiatrowej V236-15.0 MW. Z kolei Windar Renovables podpisał umowę koncesyjną z zarządem Morskiego Portu Szczecin dla planowanej fabryki wież offshore w Polsce, a Baltic Towers buduje kolejną nową fabrykę wież w Gdańsku.
Foto: Freepik