Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Panele słoneczne zintegrowane z oknem? Dzisiejsza innowacja może stać się standardem już za kilka lat

Panasonic zamierza zaoferować panele słoneczne zintegrowane z konstrukcjami szklanymi. Gigant technologiczny przedstawił nowinkę podczas targów CES2024 w Las Vegas.

Innowacja firmy Panasonic opiera się na dość prostym pomyśle. Materiał mający zdolność do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną będzie nadrukowywany na szklaną powierzchnię. W tym celu Panasonic chce wykorzystywać perowskit – materiał o strukturze krystalicznej wykorzystywany w ogniwach słonecznych.

Przeczytaj także: Polskie perowskity ze świetną efektywnością. Jest oficjalny wynik

„Dzięki możliwości włączenia wytwarzania energii słonecznej do szklanych konstrukcji, takich jak okna, ściany i fasady, peroskwitowe moduły słoneczne (z ang. Perovskite Solar Cells – PSCs) na nowo definiują możliwości integracji energii odnawialnej” – chwali się Panasonic na swojej stronie internetowej, na której przedstawia także bardziej konwencjonalne produkty w zakresie zrównoważonej energetyki.

Panasonic chce w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby klientów, oferując innowacyjne rozwiązania integrujące energię słoneczną w przestrzeniach użytkowych. Perowskitowe moduły słoneczne mogą osiągać powierzchnię przekraczającą 800 cm2.

Posłuchaj także: Green Podcast 22: Olga Malinkiewicz o perowskitach

Nowinka ma potencjał zrewolucjonizowania rynku energetyki słonecznej. Jednak zanim to nastąpi, minie kilka lat. Tyle czasu daje sobie Panasonic na wdrożenie produktu do sprzedaży. Dzisiaj panele peroskwitowe nadal znajdują się w fazie testów. Rozwijają się jednak alternatywne rozwiązania. W Polsce fotowoltaikę zintegrowaną z budynkami oferuje rzeszowski ML System, który dostarcza szyby bazujące na technologii kropek kwantowych.

Ogniwa perowskitowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Powodów jest kilka – od wysokiej wydajności przetwarzania światła na energię elektryczną, poprzez niskie koszty produkcji wobec tradycyjnie używanego w ogniwach słonecznych krzemu, aż po możliwość zastosowania materiału na elastycznych i przezroczystych powierzchniach.

Foto: Panasonic

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies