Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niemcy chcą produkować ogniwa słoneczne z surowców dostępnych na Księżycu

Niemieccy naukowcy pracują nad innowacyjną technologią. Bazuje ona na wykorzystaniu pyłu księżycowego do produkcji paneli fotowoltaicznych

Zespół badawczy składający się z naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie i ekspertów spółki JPM Silicon pracuje nad innowacyjnym procesem produkcji ogniw fotowoltaicznych z dostępnego na powierzchni Księżyca pyłu. Projekt o nazwie „SoMo” jest finansowany przez Niemiecką Agencję Kosmiczną przy Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki.

Przeczytaj także: Zwierciadła, panele, a do tego magazyn energii i elektrownia. Instalacja z Australii to unikat

Niemcy chcą produkować panele fotowoltaiczne z regolitu księżycowego. Regolit to luźna skała pokrywająca Ziemię oraz inne skaliste planety, a także ich satelity. Pył pokrywający powierzchnię Księżyca składa się w prawie 19 proc. z krzemu i około 5 proc. glinu. To właśnie tych pierwiastków używa się do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Wytwarzanie ogniw z surowca księżycowego ma stanowić kamień milowy w budowie przyszłych baz załogowych na Księżycu. Te z kolei mają stać się punktem wyjścia do dalszej eksploatacji ziemskiego satelity, ale też dalszych zakątków kosmosu. Aby to umożliwić, konieczne jest jednak posiadanie odpowiednich źródeł zasilania. Kluczem do sukcesu jest efektywny proces produkcji ogniw.

Przeczytaj także: Czy to będzie materiał budownictwa przyszłości? Wykonano go dzięki grzybom

Projekt „SoMo” ma pomóc właśnie w redukcji kosztów, które wynikają z transportu rakietowego. Niemieccy naukowcy szacują, że sprowadzenie na Księżyc zaledwie jednego kilograma ładunku z Ziemi kosztuje około 1 miliona euro.

Dlatego właśnie na technologie ISRU, tj. In-Situ Resource Utilization patrzy się dzisiaj z nadzieją. Technologie te dotyczą zresztą wytwarzanie wszystkich produktów i zasobów, takich jak tlen, woda, energia czy surowce budowlane na miejscu w kosmosie, zamiast importowania ich z Ziemi.

Badania w ramach projektu „SoMo” są cegiełką, którą Niemcy dokładają do europejskich misji księżycowych oraz programu Artemis NASA. Rozwój produkcji zasobów na Księżycu to kluczowy obszar niemieckich badań kosmicznych. Celem projektu jest stworzenie samowystarczalnego źródła energii dla eksploracji Księżyca przy jednoczesnym osiągnięciu wysokiej wydajności ogniw słonecznych.

Foto: Freepik

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies