EcoBean zamierza pokazać, że kawiarnianie odpady można przetworzyć na wiele użytecznych składników dla innych branż
Polski startup EcoBean od lat udowadnia, że każdy odpad – zwłaszcza ten z kawy – może zostać ponownie zagospodarowany. W 2021 roku spółka zawiązała współpracę ze Starbucks Polska. Celem projektu była zamiana kawowych fusów w słomki. Później EcoBean zaczął przerabiać fusy także na biodegradowalne doniczki czy kubki. Za projekt ten nagrodzony został w ramach drugiej edycji Programu Grantowego ING Banku.
Przeczytaj też: Unia Europejska idzie na wojnę z greenwashingiem
Obecnie EcoBean pozyskał 7 mln euro na budowę innowacyjnej biorafinerii, w której będzie mógł przetwarzać fusy kawowe. Zakład ma umożliwić spółce rozwinięcie skrzydeł i poszerzenie zakresu działalności. Z fusów EcoBean chce na większą skalę pozyskiwać olej kawowy, polilaktyd (PLA), dodatki białkowe, ligninę i przeciwutleniacze. Składniki można zastosować m.in. w branży farmaceutycznej, kosmetycznej czy do produkcji pasz.
Przeczytaj też: Rząd dał zielone światło dla systemu kaucyjnego w Polsce
Demonstracyjna linia produkcyjna ma rocznie przetwarzać na biosurowce do 1 tys. ton fusów kawowych. Zakład ma pokazywać potencjał rozwiązań spółki i pomóc w rozpowszechnieniu stosowanej przez nią technologii, wpisującej się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Biorafineria powstanie pod Warszawą.
Finansowanie tego przedsięwzięcia pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), wspierającego innowacyjne projekty badawczo rozwojowe.