Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwszy w Polsce cable pooling. Wiatrowo-słoneczna hybryda EDP już otwarta

Elektrownia fotowoltaiczna i wiatrowa w jednym. Obie instalacje EDP Renewables korzystają z tego samego przyłącza – to poprawi ich wydajność

Zgodnie z zapowiedziami sprzed tygodni, w Konarach (woj. Wielkopolskie) EDP Renewables otworzyło swoją nową farmę fotowoltaiczną o mocy 45 MW. Elektrownia PV Konary jest położona na terenie gmin Gołańcz i Margonin, co jest kluczowe dla tej instalacji. Nieopodal znajduje się farma wiatrowa Pawłowo (uruchomiona w 2013 r.), także należąca do EDPR, o mocy blisko 80 MW.

Przeczytaj też: KGHM kupuje farmy fotowoltaiczne od Projekt Solartechnik

PV Konary wyróżnia się tym, że nie zbudowano dla niej oddzielnego przyłącza do sieci. Korzysta z punktu odbiorczego, który od lat obsługuje farmę wiatrową. Oznacza to, że obydwie instalacje będą współdzielić przyłącze jako hybryda. Takie rozwiązanie to tzw. cable pooling – nie zwiększa się mocy przyłączeniowej, a jedynie dokłada nowe moce do tego samego łącza. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo inwestować w sieć, a odnawialne źródła „współpracują” ze sobą – wiatraki pracują wydajnej w innych porach niż fotowoltaika i odwrotnie.

Jak przekazał Bartosz Fedurek, dyrektor krajowy EDP Renewables Polska, hybrydowa instalacja w Wielkopolsce jest pierwszym projektem korzystającym z cable poolingu w Polsce i prawdopodobnie pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj też: Otwarcie ogromnej elektrowni słonecznej na Dolnym Śląsku

Podobnych hybrydowych projektów będzie w Polsce przybywać, choćby dlatego, że po latach oczekiwania pojawiły się przepisy precyzujące, na jakich zasadach można dodawać nowe źródła energii elektrycznej do istniejących przyłączy. Z cable poolingiem branża wiąże spore nadzieje, bo krajowa sieć ma coraz większy problem z przyjmowaniem nowych źródeł. Maksymalne wykorzystanie istniejących mocy przyłączeniowych sprawi, że potencjalne nowe inwestycje w odnawialne źródła nie wyhamują z powodu ograniczeń sieciowych.

Więcej o cable poolingu przeczytasz w tekście Jedno wpięcie, wiele możliwości – cable pooling już niedługo rzeczywistością w polskiej energetyce.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies