Dane o planach inwestorów opublikowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne
Budowa magazynów energii to jeden z kluczowych warunków, które muszą zostać spełnione, jeśli myślimy o transformacji energetyki, by stała się bardziej przyjazna dla klimatu. Magazyny stanowią uzupełnienie dla odnawialnych źródeł energii (OZE) i pełnią rolę stabilizatora całego systemu. Dzięki nim można gromadzić nadwyżki energii elektrycznej dostarczane przez OZE, a także wprowadzać moc, gdy odnawialne źródła pracują gorzej ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe.
Przeczytaj też: W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii
Polskie Sieci Elektroenergetyczne w najnowszej publikacji podsumowały, jakie duże magazyny energii mogą powstać w Polsce. Zestawienie powstało w oparciu o plany polskich firm, które chcą przyłączyć magazyny do sieci przesyłowej.
Na liście są 23 przedsięwzięcia, ale tylko sześć ma już zawarte umowy o przyłączenie do sieci ze wskazanymi terminami realizacji. Pierwszy z planowanych magazynów ma zostać przyłączony w 2027 r., kolejne pięć w latach 2028-2029. Na decyzje dla reszty trzeba jeszcze poczekać. Z zestawienia wynika, że łączna moc magazynów wyniesie ponad 3,2 GW. PSE zamierzają co kwartał aktualizować listę.
Przeczytaj też: Hynfra i Claritas będą rozwijać w Polsce magazyny energii
Mocy w magazynach energii, nie tylko bateryjnych będzie w Polsce przybywać. Niedawno uchwalona specustawa, szyta pod elektrownie szczytowo-pompowe (ESP), ma usprawnić procesy inwestycyjne i pomóc w powstaniu nowych wodnych magazynów energii.