Partnerzy wspierający
Tauron
Partnerzy strategiczni
Orlen
Partnerzy wspierający
Tauron
Partnerzy strategiczni
Orlen
Microsoft współpracuje ze startupem wychwytującym dwutlenek węgla. Będzie płacił mu za zbieranie CO2

Innowacyjna instalacja od CarbonCapture ma powstać w Wyoming w 2024 roku

Microsoft podpisał umowę ze startupem CarbonCapture, który zajmuje się technologiami wychwytu dwutlenku węgla z atmosfery (DAC, direct air capture). Informatyczny gigant z Redmond będzie płacił startupowi za pozyskiwanie CO2 z powietrza i magazynowanie go.

Przeczytaj też: Brytyjski projekt wychwytu CO2 za 2,5 mld funtów zawieszony

CarbonCapture zamierza w 2024 roku uruchomić autorski system wychwytu CO2. Instalacja nazwana „Project Bison” ma zacząć działać w Wyoming. Rozwiązanie bazuje na specjalnych modułach zdolnych do odfiltrowywania około 75 proc. CO2 z powietrza. Z zewnątrz urządzenia te wyglądają jak kontenery z wentylatorami.

„Wyssany” z powietrza dwutlenek węgla będzie rurociągami trafiać pod ziemię. Same moduły po napełnieniu się CO2 również mogą być transportowane, np. do miejsc, w których będzie można wysłać CO2 dalej.

Umowa z Microsoftem da CarbonCapture dodatkowe pieniądze na działalność. Nie ujawniono kwot, po jakich koncern będzie nabywał wychwycone CO2. Gigant z Redmond zamierza w ten sposób obniżać swój ślad węglowy, doliczając przechwycone CO2 do całkowitej emisji.

Przeczytaj też: Kanadyjski startup zmienia zlewy w kompostowniki

W ogłoszonej w 2020 roku strategii Microsoft zapowiedział, że będzie zeroemisyjny do 2030 roku. Z kolei do 2050 roku zamierza w wyniku swoich działań i inwestycji usunąć z atmosfery gazy cieplarniane, które wyemitował od powstania. W realizacji tego celu pomóc ma m.in. wart miliard dolarów fundusz, który inwestuje w innowacyjne, zielone rozwiązania.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies