W 2022 roku spółka przejęła krakowską Alsevę, powiększając swoje fotowoltaiczne portfolio. Nowe fundusze mają w dużej mierze pomóc przy realizacji projektów w Polsce
Sunly, firma działająca w sektorze odnawialnych źródeł energii, pozyskała nowego inwestora – spółkę Mirova. Związany z Natixis Investment Managers podmiot zdecydował, że wesprze Sunly kwotą blisko miliarda złotych (200 mln euro), stając się jego największym inwestorem.
Przeczytaj też: Fotowoltaika pojawia się w coraz bardziej zaskakujących miejscach
Jak mówi cytowana w komunikacie spółki Anna Zagrajek, prezeska Grupy Alseva, nowy kapitał pozwoli rozwijać nowe projekty, które przyczynią się do obniżenia cen energii w kraju. – Zdajemy sobie sprawę, jak ważne obecnie są te kwestie dla naszej gospodarki, dlatego cieszymy się, że znacząca część nowych funduszy będzie przeznaczona na inwestycje właśnie na polskim rynku – zapowiada Zagrajek.
Sunly działa w Polsce od 2019 roku, a od lat operuje w krajach bałtyckich – Estonii, Litwie i Łotwie. W marcu br. roku firma połączyła się z krakowską grupą (przejęła ją) i ma ambitne plany co do Polski. Zamierza zbudować elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe (zarówno na lądzie, jak i morzu) o mocy 17,9 gigawatów. Aż 7,6 GW z nich ma stanąć w naszym kraju.
Przeczytaj też: Vattenfall połączy uprawy i fotowoltaikę
Na razie do planowanego pułapu mocy jest jeszcze daleko. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Sunly, spółka ma nad Wisłą ponad 20 farm słonecznych o raczej niewielkiej mocy, nieprzekraczającej jednego megawata. Jest jeden wyjątek – farma PV Rzezawa w woj. małopolskim. Ma 60 MW mocy i budowała ją Alseva. Po fuzji farma weszła do portfolio Sunly. Spółka w Polsce zamierza rozwijać – przynajmniej na razie – jedynie fotowoltaikę.