Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Greenpeace wygrywa w sądzie z Solorzem. Aktywiści alarmują, że ZE PAK bezprawnie rozbudował odkrywkową kopalnię węgla

Skarga ZE PAK została oddalona przez NSA i spółka musi przygotować raporty środowiskowe dla odkrywki w Tomisławicach. Nie kończy to jednak sprawy

Koncern ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin), należący do miliardera Zygmunta Solorza-Żaka, przegrał w sądzie z Greenpeace. Jak informuje organizacja, spór dotyczył rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Tomisławice w woj. wielkopolskim. Greenpeace podnosiło, że wydobycie odbywa się bez wymaganych dokumentów, tj. bez przygotowania przez ZE PAK raportu oceny oddziaływania na środowisko.

Przeczytaj też: Historyczne upały w Londynie

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał stanowisko organów środowiskowych (RDOŚ i GDOŚ), odrzucając skargę kasacyjną ZE PAK. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nakazała wcześniej ZE PAK przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko i przygotowanie raportu środowiskowego w związku z planowaną rozbudową odkrywki Tomisławice.

Aktywiści zaznaczają, że eksploatacja tego złoża wpływa negatywnie na środowisko, zwłaszcza na rzekę Noteć i jezioro Gopło. – Odwodnienie związane z wydobyciem węgla spowodowało znaczne obniżenie się poziomu wody w jeziorach pojezierza gnieźnieńskiego i Noteci. Do tego dochodzi do zanieczyszczenia wody w wyniku zrzutu ścieków kopalnianych z odkrywki – mówi Anna Meres z Greenpeace.

Choć organizacja ogłosiła wygraną w sądzie, to nie zamierza sprawy odkrywki Tomisławice porzucać. Z informacji zebranych przez aktywistów wynika, że choć nie przeprowadzono ocen oddziaływania na środowisko, to kopalnię rozbudowano.

Przeczytaj też: Kontrowersyjna kampania medialna zbiera pochwały

„Na terenach gdzie infrastruktura odwadniająca odkrywkę miała być dopiero budowana, w najlepsze trwa już wydobycie węgla. Greenpeace złożył w tej sprawie zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz RDOŚ” – czytam w komunikacie Greenpeace. Na dowód organizacja udostępnia zdjęcia i nagrania z odkrywki Tomisławice z listopada 2021 roku.

AKTUALIZACJA

O komentarz do sprawy poprosiliśmy ZE PAK. Odpowiedź nadeszła po publikacji tekstu, poniżej pełne stanowisko spółki:

„Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego zapadło w postępowaniu zainicjowanym wyłącznie przez Spółkę (KWB Konin S.A) i potwierdza jedynie konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko w związku z wnioskiem Spółki. Orzeczenie nie ma charakteru nakazowego i nie potwierdza jakichkolwiek naruszeń w związku z eksploatacją odkrywki Tomisławice.

KWB Konin SA prowadzi eksploatację odkrywki Tomisławice w oparciu o ważną do końca 2030 r. koncesję na eksploatację tego złoża. Zgodnie z informacjami przez ZEPAK przy okazji publikacji wyników finansowych za 2021 eksploatacja tej odkrywki zakończy się na 6 lat przed upływem ważności koncesji, tj do końca 2024 r. Udzielenie koncesji zostało poprzedzone wydaniem decyzji Wójta Gminy Wierzbinek z dnia 7 sierpnia 2007 r. (znak OŚ - 7624/5/2006) o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu węgla brunatnego ze złoża Tomisławice w granicach gminy Wierzbinek. W ww. decyzji środowiskowej z 2007 został oceniony kompleksowo wpływ odkrywki na środowisko. Ocena oddziaływania na środowisko obejmowała również swoim zakresem wpływ odwodnienia zakładu górniczego na warunki wód powierzchniowych i podziemnych do końca eksploatacji odkrywki. Decyzja Wójta jest ostateczna i prawomocna.

Niemniej jednak mając na uwadze potrzebę kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko do końca eksploatacji odkrywki, z uwzględnieniem zmienionych już warunków środowiska wskutek dotychczas prowadzonej działalności górniczej, Spółka zdecydowała się na wystąpienie z wnioskiem o wydanie nowej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. Kontynuacja eksploatacji złoża węgla brunatnego „Tomisławice”. Opracowywany raport o oddziaływaniu na środowisko zostanie złożony w RDOŚ we wrześniu 2022 r. i będzie wykonany zgodnie z zakresem określonym w postanowieniu RDOŚ w Poznaniu z dnia 21.10.2021 r. znak WOO-II.420.2.2021.WN.2”.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies